ESMA HÜSNA

esmaulhusna-solustMaddi ve manevi kazanımlara giden tek hakikat Allah’a giden yoldadır. Hakikat tek ve bütündür. Daima ebedi olandır. ‘’Biz ney gibiyiz.  Bize üfleyen sensin Allahım’’ (Hz. Mevlana)

Nefesin özünde ilahi ruhu vardır. Akıldan önce yaratılan ilk ruhtur. ‘’Ademe ruhumdan üfledim.’’ Hicr (29)-Sad(72) surelerinde belirtildiği gibi insanın özü bir tektir.

‘’Ben çok yakınım. Bana dua ettiğin vakit dua edenin dileğine karşılık veririm’’ Bakara (2-186) Rabbimiz insanlara böyle buyurmuştur. Allah’ın 99 İsm-i Şerif’lerini dualarımıza aldığımızda bizlere güç ve yaşam sürecimizde daha rahat ve huzurlu yolumuza devam etmemizi sağlamaktadır. Dualarımızda; Allah’ın bizden, bizim de Allah’tan razı olmamızdır. İki gönlün buluşmasıdır.

Esmaların her birinin bir zırhı ve gücü vardır. Gündüz ve gecelerimizi nurlu ışıkla aydınlatan bereket, korunma gibi tüm dualarımızdaki dileklerimize şifa olan ism-i şerifler yaşamımızı güçlendirir. Güneş ve ay tutulmalarında, dolunayda kılınan namazlarla birlikte Esma’ların okunması yeni bir ayı, yeni bir yılı güçlü, bereketli geçirmemize yardımcı olurlar. İsimlerin her biri yıldızlar, gezegenler, burçlarla ilişkili olarak bağlanmıştır.

esmailhusna-bitenyeresolalta

Her bir esmanın gündüz ve gecesine göre okuma saatleri ile birlikte Astroloji haritası bulunmaktadır. Dileyen harita sırası ile veya her saatte esmaları kendi yaşamınızda okuyabilirsiniz. Esma’ların bir bölümünü gün ve gecenize uygulamalı olarak ‘’ya’’ kelimesini ekleyerek okumak üzere açıklamalı olarak anlattım.

1 - ‘’ALLAH’
Cenabı Hakk’ın en yüce ismi olan bu mübarek isim (99) İsmi Şerif’in kutbu ve en büyüğüdür. Devamlı olarak okuyanın maneviyatı güçlenir. Bu İsm-i Şerif ile dua edenin duası kabul olunur.
Okuma sayısı(66)-(100)
2 - ‘’REZZAK’’ (Rızık ihsan edici, tekrar tekrar, bol bol rızık veren)
Bu mübarek İsm-i Şerif okuyanlar yokluk nedir bilmezler. Allah’ın izniyle rızıkları sonuna kadar açılır. ‘’Rezzak’’ İsm-i Şerif’i okuyan kişi,,hiç ummadığı yerlerden maddi ve manevi kapıları açılır. Hayatı boyunca elini attığı her işte başarılı olur. Evlenmek isteyenlerin özellikle bu Esma’yı okuması tavsiye edilir.
Okuma sayısı (308)
3 - ‘’VEDUD’’ (İtaatkar kullarını çok seven)
Düşmanlıkları ve dargınlıkları gidermek, sevgi bağlarıyla onarmak için okunur. Kişilerin birbirine karşı olan kalp gözlerinin sevgiyle açılmasını sağlar.
Okuma sayısı (400)
4 - ‘’MANİ’’ (Engel olan)
‘’Mani’’ İsm-i şerif’i okuyan kişi olumsuz olayların gerçekleşmesine engel olup maddi ve manevi anlamda her şeyin korunmasına yardımcı olacaktır.
Okuma sayısı (161)
5 - ‘’VEKİL’’(Kendisine güvenen kullarının işini en iyi yoluna koyan)
İşlerini kendisine bırakanların işini düzeltip, kendilerinin yapabileceğinden daha iyi yapan temin edendir.’’Hasbünellahü ve nı’mel vekil’’ demekle Rabbimiz Hazretlerini vekil edinebilmeyi başarabilirsek bizim için yok yoktur. Ayrıca bu ism-i Şerif ‘i okumayı adet edinen kimseye ‘’Cenabı Hakk’’ maddi ve manevi bol rızık, bol para verir. Ümit etmediği yerlerden ona hayır ve mükafat kapıları açılır. Her türlü görünen, görünmeyen kötülüklerden onları korur ve vekil olur.
Okuma sayısı(66)