FENG SHUİ

fengshuiRüzgar ve su anlamına gelen doğada var olan yaşam enerjisinin yaşadığımız mekanlara yansıtmamızı gösteren eski fakat etkili Çin yerleşim sanatıdır.

Varoluş özelliklerimize uygun yaşam alanlarımızı düzenlememize yardımcı olan ve böylece daha sağlıklı yaşayıp, mutlu ilişkiler kurmamızı, kişisel gelişimlerimizden karakterimize kadar kazançlı olmamızı sağlayabilir. Aslında özetlemek gerekirse FENG SHUİ yaşamımızı iyileştirmek için yapacağımız bir mekan yerleştirmesidir.

 

Temelinde yatan özellikleri;
CHİ : Beş elementten oluşmaktadır. Metal, ateş, su, tahta ve topraktır.
CHİ Tüm canlılara yaşam veren temek kuvvet ‘’yaşam’’ enerjisidir.
Yaşam enerjisini geliştirmenin yolları vardır. Bunlar doğada zaman geçirmek, dua etmek, meditasyon yapmak, kutsal kitapları okumak, bir yakınınızdan size dua etmesini istemek.
YİNG-YANG : İnsanların doğadaki olayları algılamasında karşılaştıkları ve evrendeki her nesnede bulunan doğal karşıtın tanımıdır.
YİNG : Edilgeni, dişiliği, karanlığı, olumsuz ve tüketimi betimleyen geceye karşılık gelir.
YANG : Etkeni, aydınlığı, olumlu ve üretimi betimleyen gündüze karşılık gelir. Birlikte çözüm yaratırlar.
BAGUA : Hayatın 8 önemli ve enerji çıkış noktası olan bölümü içine alır.
FENG-SHUI-alt

Bu yerleşim sanatında sadece eşyaların türü veya koyuldukları yerler önemli değildir. Renklerin de ayrı bir önemi vardır. Dengeyi, huzuru ifade eder ve doğru yerde renkler kullanılarak yaşadığımız ortamın enerjisini değiştirebiliriz
Geri Renk (Vericiliği)
Siyah Renk (Kariyer)
Mavi Renk (Bilgi)
Yeşil Renk (Aile)
Kırmızı Renk (Ün, Şöhret)
Mor Renk (Zenginliği,Bolluğu ve Bereketi)
Beyaz Renk (Yaratıcılığı)
Sarı Renk (Sağlığı)
Pembe Renk (Dayanışmayı ve İlişkileri)
Bu felsefeye göre evrende iki türlü enerji mevcuttur. Biri negatif diğeri pozitif enerjidir. Önemli olan negatif enerjiyi azaltarak pozitif enerjiyi arttırmak ve doğru hızda etrafımızda dolaşmasını sağlamaktır.