KAHVE SEMBOLLERİ OKUMA SANATI

kahvesembolleri-sagalt

İlk kez Osmanlı döneminde ortaya çıkan kahve telvesinde oluşan sembolleri okuma sanatı sarayın hareminde yaşayan cariyeler ile başlamıştır. Sembollerin her biri cariyelerin duygu ve düşüncelerine tercüman olmuştur.

Zamanla halk arasında ilgi gören bu öğreti kişilerin kendi yaşam sürecini anlatan yolun resmi olmuştur. Sezgi gücü yüksek kişiler tarafından yorum bulan kahve sembolleri kişilik özellikleri gibi pek çok bilgileri açığa çıkartmaktadır. 300 yıldır popülerliği süren kahve sembollerini okuma sanatı günümüzde ise fenomendir.

Küçük fincanlarda davetkar kokusu ve bol köpüklü telvesi ile ikram edilen tek kahve türü olup, kahve içildikten sonra ters çevrilerek kapatılan fincan soğumaya bırakılmaktadır. Negatif enerjileri çekmesini önlemek için üzerine metal konulması kural olarak bilinmektedir. On dakika bekleme süresinden sonra iyi dileklerle açılan fincanın içi ve yüzeyindeki şekillerden yola çıkılarak kişinin yaşamı hakkında çıkarımlar yapılmaktadır.

Kahve telvesinde oluşan semboller karakter özellikleri ile 9 grup içinde yer almaktadırlar.

 

1 - İnsanlar kahvesembolleri-solust
2 - Hayvanlar
3 - Sayılar
4 - Harfler
5 - Organlar
6 - Semboller
7 - Eşyalar
8 - Geometrik çizgiler

Kahvenin orta şekerli olması demini dengeler ve sembollerin net çıkmasını sağlar. Kahve sembollerini okuma sanatında kişinin bilgi ve deneyimlerini semboller üzerinde konuşturması önemlidir.

kahvesembolleri-ortasol