MEDİTASYON

meditasyonMeditasyon hiçbir şey düşünmeden gerçekleşen derin bir düşünme ile insanın kendi özüne varış şeklidir. Zihnin boşaltılmasıyla olayları tüm yönüyle algılayabilmenin yöntemi olarak tanımlayabiliriz.

Birbirinden farklı değişik yöntemleri olmasına rağmen aslında hep özünde tek bir amaç taşımaktadır. Zihnin tüm düşüncelerinden arındırarak mutlak gerçeği olduğu gibi görebilmek, dünyayı dışarıdan seyredebilmek, etrafta olup biteni daha net bir şekilde algılayabilmektir.

İnsanoğlu yaratılışından beri var olan meditasyon örneğine rastlamak mümkündür. Sufilik en güzel örnektir. Tüm dünya nimetlerinden kendilerini soyutlayarak sadece yaradana yönelir. İçinde olduğu zaman değil hiç olmadığı bir zaman düşleyerek zihnini arındırır ve kendini yaradana adar.

Bunları uygularken bir nevi meditasyon halindedir. Meditasyon sayesinde günlük yaşamın tüm stres ve karmaşasından uzaklaşma fırsatı yakalayarak ruhunuzu ve zihninizi daha dingin kılabilirsiniz. Kaderinizi daha iyi yönlendirebilir, hayatınızı belirli bir dengede tutarak iç huzurunuzu korumak mümkün olabilir.