MUM SEMBOLLERİNİ OKUMA SANATI

mumsembolleriniokumasanatiGeçmiş yüzyıllarda Fransa’nın güney bölgesinde halk arasında başlayan renkli mum sembollerini okuma sanatı insanların hayat yolculuğunda dileklerine tercüman olmuştur.

Manastırda yaşayan rahibeler tarafından insanlara bilgi ve tekniğin gizlice aktarıldığı bilinmektedir. O dönemde kulaktan kulağa yayılan dileklere cevap veren rehber semboller sezgi gücü yüksek kişilerin elinde yorum bulmaya başlamıştır. Başarılı sonuçlar veren teknik zaman içerisinde farklı kültürlere taşınmıştır. Mum sembollerini okuma sanatı 400 yıldır popülerliğini korumakta olup, bugün pek çok ülkede fenomen olmuştur.

TEKNİĞİ VE KURALLARI

Büyük bir kupanın içine 1 litre su doldurulur. Özel yağ belirli miktarda suya ilave edilir. Uzun saplı özel kepçenin içinde renkli mumlar ateş üzerinde eritilir.

Dört dakikada eriyen mumlar kupanın içindeki suya bırakılır. İki dakika bekleme süresinin sonunda birbirinden bağımsız olan semboller okunmak için hazır hale gelirler. Yedi renkli mumla uygulamaya başlamak kurallarından bir tanesidir. Özel yağ suyun demini dengelemektedir.

Sağ yönünden kadın, sol yönünden erkek olarak kişilerle ilişkili olarak semboller okunmaktadır. Mum sembollerini okuma sanatında kişinin bilgi ve deneyimlerini semboller üzerinde konuşturması önemlidir.mumsembolleriniokumasanati-altbaslik