RENKLERİN SIRRI

renklerinsirriİnsanoğlu bu dünyaya öğrenmek için gönderilmiştir. Bizim için yaşadığımız her olay, gördüğümüz her şey bir bilgi ve tecrübedir. Bu yüzdendir ki, öğrenmeyi ve araştırmayı destekleyen dinimizin ilk ayeti ‘’Yaradan Rabbinin adıyla oku.’’ diye başlar.

Varoluşun ilk anlarından beri başlayan bu öğrenme sürecindeki en büyük destekçimiz organlarımızdır. Organlarımız da öğrenmeye muhtaçtırlar ve öğrenme ile gelişimi sağlanmadığı zaman körelirler. Öğrenmeye en aç organlarımızın başında ise göz gelir. Gözlerimizin dünyayı anlamak için kullandığı en büyük referans ise renklerdir.

Doğum anından itibaren gözlerin renklere ayırarak dünyayı algılamaya çalışması istemeden yaptığı bir eylemdir. Görünen o ki, yaşam denilen bu yolculukta renkler, dünyayı algılama ve anlam yükleme, öğrenme, kişisel gelişim, psikoloji gibi bir çok konuda hayatımızın vazgeçilmezidir. Tüm bunların yanı sıra renklerin hayatımızı, karakterimizi veya seçimlerimizi nasıl etkilediğinden haberiniz var mı? Renklerin sırlarla dolu dünyasını keşfetmeye hazır olun.

BEYAZ
Saflığı, temizliği ve istikrarı ifade eder. Huzur ve güven verir. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. Ülkemizde beyaz saflığı ve temizliği çağrıştırdığı için tüm gelinlikler beyaz renktedir.
KAHVERENGİ
Toprağın ve doğallığın rengidir. Güven verir ve fazla dikkat çekmez. Bu yüzden kamuflajda tercih edilen renkler arasındadır. Aynı zamanda kahverengi bulunduğu ortamda insanın hareketini hızlandırır. Bundan dolayı yemek salonlarında kahverengi tercih edilir.
KIRMIZI
En sıcak renk kırmızıdır. Kırmızı renk fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği, duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. İnsanı harekete geçirir. Kırmızı renk iştah açıcı olmasının yanı sıra, zaman kavramını da unutturmakta ve uyku kaçırmaktadır. Ayrıca kırmızı renk tutkulu aşkın rengi olduğu için evlenen kızlar kına gecelerinde kırmızı elbise giymeyi tercih ederler. Bu gelenek ülkemizde oldukça yaygındır.
LACİVERT
Düşüncenin rengidir. Sonsuzluk, otorite ve verimliliği ifade eder. Sezgileri güçlendirir ve karar vermeyi kolaylaştırır. Fazla göze batmayan bir renktir. Lacivert insanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır. Bu sebeple, dünyadaki şirketlerin yarısından fazlası logolarında mavi-lacivert renk kullanmaktadırlar.
MAVİ
Mavi yeryüzündeki en çok karşımıza çıkan renklerdendir. Gökyüzü ve denizler buna en güzel örnektir. Mavi gökyüzü ve deniz özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu ifade eder. Mavi durağan ve çok göze batmayan bir renk olduğu için özellikle arka fonlarda kullanılabilir. İnsana rahatlık veren, dinlendirici bir renktir. Ayrıca mavi umudun rengidir.
MOR
Zenginliği, asalet ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Özellikle açık tonları rahatlatıcıdır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. İş hayatında başarıyı ve konsantrasyonu arttırır.
PEMBE
Kırmızı ile beyazın birleşmesiyle elde edilen pembe renk, kırmızı gibi Vanlılık v eriri ama daha yumuşaktır. Neşe ve mutluluk veren pembe aynı zamanda hayallerin ve aşkın rengidir. Saflığı ve temizliği çağrıştırdığı için kız çocukları en çok pembe renkle bezenirler. Sakinleştirici etkilerinden dolayı rehabilitasyon merkezlerinde kullanılmaktadır.
SARI
Işığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. İnsana sevinç ve coşku verir. İlham vericidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder. Mutfak için oldukça uygundur. En parlak renk sarıdır. Sarı renk sıcak bir renk olmakla birlikte, yeşile kaçan tonları soğuk bir renk olarak algılanır. Bu nedenle sarı sıcaklık ve neşenin rengi olduğu kadar, hüznün ve sonbaharın da rengidir.
SİYAH
Aslında siyah renk yoktur. Bundan dolayı siyah renk bulunmaz. Fakat ışığı emen ve yok eden yerler siyah olarak algılanır. Siyah hüznü, yalnızlığı, sıkıntıları ve endişeleri hatırlatarak karamsarlığı arttırıcı etki yaratır. Siyah genellikle matem rengi olarak bilinir. Aynı zamanda gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırsı ve tutkuyu ifade eder. Konsantrasyonu arttırır.
TURUNCU
Dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çağrıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu, gösterişin ve şatafatın rengidir fakat kırmızı kadar göz alıcı değildir. Turuncu renk, kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bundan dolayı çocuk odalarında, mutfakta ve yemek odalarında kullanılabilir.
YEŞİL
Yeşil, tabiata hakim olan renktir. İnsana huzur verir ve rahatlatır. İç açıcı ve güven veren bir renktir. Aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Paylaşım, cömertlik ve uyumun rengidir.